Новости

CRAYON’s работилница

Како дел од Еразмус + проектот „CRAYON’s“ беше организирана работилница за претприемачко учење со употреба на Лего коцки – LEGO DESIGN AND METHODOLOGY WORKSHOP Работилницата се одржа на ден 25.11 (петок) во New Mans Business Accelerator во времетраење од 4 часа. За време на работилницата беа презентирани целите на проектот, примената на Лего коцките во…

Details
crayon workshop

CRAYON’S Работилница

Почитувани,   Ни претставува огромно задоволство да ве поканиме на еднодневна интерактивна работилница за користење на иновативна методологија за развој на бизнис идеја дизајнирана со употреба на LEGO® Serious play. Работилницата е дел од Еразмус+ проектот CRAYON, кој вклучува развој на методологија и тренинг програма за поттикнување на претприемачки вештини (crayonsproject.eu). Сите учесници на работилницата ќе добијат сертификати…

Details

Успешна реализација на конференцијата „Денови на кластерите 2016“ во Охрид

Градот Охрид беше градот на кластерите на Балканот во 2016 година и понуди можност да се зближат актери од оваа дејност за размена на знаења и искуства, да создадат нови партнерства воедно уживајќи во Македонската гостопримливост, вкусна храна, вино, историја, природа и музика. Оваа година на конференцијата се собраа над 150 експерти за економски развој…

Details
startup-europe-awards-2016

Победници на натпреварот Startup Europe Awards 2016

За натпреварот Startup Europe Awards 2016 Натпреварот Startup Europe Awards 2016, кој е организиран од страна на Finnova во соработка со Startup Europe, ги избира и наградува локалните претприемачи кои се движечка сила за претприемачката култура во Европа (http://startupeuropeawards.com/). Овој натпревар се стреми да придонесе кон градењето на интегриран европски екосистем кој ги обединува локалните…

Details

Победници од натпреварот Get In The Ring 2016

Финалето на натпреварот Get In The Ring 2016 се одржа на Скопски саем во Метрополис арената со почеток од 11:00 часот кога се натпреваруваа најдобрите 8 тимови од средните училишта од Македонија. Во 14:15 започна натпреварувањето на 8те најдобри стартап компании. Во натпреварувањето помеѓу средните училишта првото место го освои тимот Weighted Blanket. Второто место…

Details

Финалисти од средните училишта за натпреварот Get In The Ring 2016

Почитувани, Ни претставува голема чест да ви ги соопштиме тимовите финалисти од средните училишта од Република Македонија за натпреварот Get In The Ring 2016. Финалето ќе се одржи во среда (19.10.2016) со почеток од 11:00 часот во Метрополис арена (Скопски Саем)   Be GREEN to be SEEN Bright vissioners Edible Water (EW) FLIXBAG GED- Green…

Details

Полуфиналисти од средните училишта за натпреварот Get In The Ring 2016

Почитувани, Ни претставува голема чест да ви ги соопштиме полуфиналистите – средни училишта од Република Македонија за натпреварот Get In The Ring 2016. Редоследот на тимовите е даден по азбучен ред. Ги очекуваме сите полуфиналисти на Машински факултет, УКИМ во Сабота (15.10.2016)  во 11:00 часот (нова зграда 3ти кат). Голема благодарност до сите ученици и наставници…

Details

Соопштение за натпреварот Get In The Ring 2016 за средните училишта

Почитувани средношколци и ментори учесници на натпреварот Get In The Ring 2016 Заради временската разлика (САД/Европа/Австралија) сеуште ги чекаме резултатите од оценувањето од некои членови од комисијата. Најдобрите 16 тимови кои ќе се пласираат во полуфиналето ќе бидат објавени во текот на денот – најдоцна до 24.00 часот. Ви благодарам за разбирањето Тимовите на НЦРИПУ…

Details

Аплицирајте за стартап натпреварите!

Пријавете се!!! На 19.10. 2016 година на Скопскиот саем, за време на ТЕХНОМА и МАКИНОВА, и како предвесник на економскиот Самит на Македонија2025, ќе се одржи финалето на два глобални натпревари за старт-ап компании. Настанот е  во организација на Националниот центар за развој на иновации и претприемачко учење (НЦРИПУ) и Македонија 2025. Поддржувачи на настанот…

Details

Второ реализирање на обуката по иновации и претприемништво за наставници 2016

Почитувани, Би сакале да ве известиме дека поради поголем интерес за посета на обуката по Иновации и Претприемништво, истата ќе се организира повторно во сабота (01.10) во 11 часот во просториите на Машинскиот факултет (нова зграда, дел за хомологација, III кат)   Секој заинтересиран треба да го пополни следниот формулар за учество. На формуларот за…

Details